Cloud computing to model przetwarzania danych polegający na zdalnym udostępnianiu mocy obliczeniowej przez zewnętrzne podmioty. Może mieć ona różne zastosowanie w zależności od tego, czy będą z niej korzystać osoby prywatne, małe i duże przedsiębiorstwa czy instytucje publiczne. W poniższym artykule znajdziesz kompendium wiedzy o chmurze.
Dlaczego warto korzystać z chmury?
Chmura obliczeniowa to maksimum korzyści, przy minimalnym wydatku. Nie dość, że jest prosta w użytkowaniu, pozwala zaoszczędzić na kosztach utrzymania serwerowni i serwisantów, to również pozwala optymalizować koszty. Korzystanie z cloud computing to świetne rozwiązanie dla nowych przedsiębiorstw, które nie posiadają zbyt dużych nakładów początkowych. Przedsiębiorca oszczędza pieniądze, które powinien przeznaczyć na zakup sprzętu, a także płaci wyłącznie za te opcje, z których w rzeczywistości korzysta. Tym samym nie ponosi wydatków z zakupem, naprawą sprzętu i utrzymaniem serwerowni, mogąc przeznaczyć te środki na rozwój firmy.
Cloud computing to również bardzo elastyczne rozwiązanie, bowiem może zostać ono dopasowane do każdego rodzaju użytkownika od osoby prywatnej, poprzez firmę, aż do instytucji publicznej. Rozwiązanie to umożliwia także dostęp do danych z każdego miejsca na świecie oraz możliwość pracy wielu osób nad danym projektem w jednym czasie. Najważniejszą zaletą korzystania z chmury obliczeniowej jest jednak bezpieczeństwo, jakie ona oferuje. Potwierdzeniem bezpieczeństwa są oczywiście odpowiednie certyfikaty gwarantujące zachowanie poufności strony.
Praktyki w zakresie infrastruktury chmurowej
Chmura powinna być stale monitorowana w tym celu powinniśmy zainstalować odpowiednie oprogramowanie. System do monitorowania środowiska może nadzorować serwery fizyczne i wirtualne wraz z usługami w chmurze, a także zabezpieczyć cały ekosystem aplikacji IT przed niezauważonymi zagrożeniami na tle wydajności oraz wesprze w prognozowaniu jego wykorzystania.
Kluczowymi parametrami wśród popularnych usług monitorowania w chmurze są:
1. Compute: pamięć, dysk i sieć,
2. Object Storage: całkowita liczba obiektów, rozmiar obiektów, żądania na minutę i ruch sieciowy,
3. Relational Database: wykorzystanie procesora, przestrzeń dyskowa, połączenia z bazami danych i opóźnienia w sieci.
Ponadto dobrymi praktykami w zakresie infrastruktury chmurowej są: monitorowanie infrastruktury w chmurze z jednego pulpitu nawigacyjnego, automatyzacja rutynowych zadań naprawczych i zarządzanie kosztami.
Porównanie usług chmurowych
Szukając najlepszej chmury dla siebie warto wziąć pod uwagę jej zastosowanie. Oto najlepszych usług przechowywania danych:
– usługa przechowywania danych w sieci: Dysk Google
– najwięcej miejsca za darmo: Mega,
– poziom bezpieczeństwa: Tresorit,
– dla biznesu: Dropbox,
– dla użytkowników Office 365: OneDrive,
– dla posiadaczy sprzętu Apple: iCloud Drive.
Warto skorzystać z możliwości, jakie niesie za sobą korzystanie z chmury. W ten sposób nie tylko oszczędzamy koszty, ale również mamy gwarancję bezpieczeństwa naszych danych.