Najczęstsze przyczyny awarii laptopów

obsługa informatyczna
serwis komputerow

Podczas zakupu laptopa, pewnie nie zastanawiasz się, kiedy i czy w ogóle ulegnie awarii. Niestety laptop, jak każde urządzenie elektroniczne ma prawo się zepsuć. W takiej sytuacji niezbędny będzie serwis komputerów. Zanim się udamy do specjalisty, warto się zastanowić, która część mogła ulec uszkodzeniu i co mogło być przyczyną awarii. Ta wiedza przyda nam się w dalszym użytkowaniu urządzenia, warto unikać takich sytuacji. Wiąże się to nie tylko z kosztami, ale również z odcięciem nas od narzędzia pracy. Poniżej zaprezentujemy 5 najczęściej występujących awarii w laptopach i notebookach. Mamy nadzieję, że informacje te będą przydatne i być może pomogą uniknąć konkretnego uszkodzenia, w przypadku dojdzie niestety do uszkodzenia, warto je wtedy poprawnie zdiagnozować.  

Zbita matryca

Laptop to połączenie mobilności i praktyczności, nic więc dziwnego, że jest to najczęściej wybierany sprzęt. Pozwala to nam na korzystanie z niego w różnych miejscach, zwłaszcza gdy lubimy podróżować bądź nie chcemy ciągle siedzieć w domu przy biurku. Można wówczas skorzystać z laptopa w pociągu czy galerii handlowej. Częste przenoszenie sprzętu z miejsca na miejsce może być przyczyną mechanicznych uszkodzeń, mimo, iż zazwyczaj używamy do tego specjalnej torby, gdyż chcemy uniknąć serwisu komputerów za wszelką cenę. Niestety nie zawsze się to udaje, wystarczy chwila nieuwagi podczas wyjmowania laptopa z torby, aby został on obity lub uderzony. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego niż naprawa komputera. Właśnie takie nieszczęśliwe wypadki przyczyniają się do pękniętych matryc. Jest to łatwe to zauważenia, zbita matryca charakteryzuje się najczęściej rozlaniem na ekranie bądź tak zwanym pajączkiem. Czasami możemy również zauważyć pasy na ekranie, bądź linie podczas dotykania ekranu. Jeżeli zauważysz, że z Twoją matrycą dzieje się coś złego, niezwłocznie zanieś swój sprzęt do specjalisty. Nasz serwis komputerów w Warszawie zadba o to, żeby laptop był naprawiony jak najszybciej i jak najlepiej. Sprawna naprawa powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa, że w przyszłości nie będziemy mieli poważniejszych problemów z daną usterką.

Przegrzanie

Coraz wydajniejsze podzespoły w laptopach oraz osiągane, dzięki temu coraz większe osiągi wiążą się z wytwarzaniem wysokiej temperatury w środku urządzenia. W zależności od tego, w jakich warunkach używamy laptopa, możemy mieć do czynienia i kurzem gromadzącym się wewnątrz, sierścią zwierząt a także wilgocią, która może być bardzo niebezpieczna dla naszego sprzętu. Czynniki te mogą blokować przepływ powietrza w naszym układzie chłodzenia, co może powodować przegrzania podzespołów. Może objawiać się to wolniejszą pracą sprzętu a czasami nawet jego wyłączaniem się. Aby uniknąć takich sytuacji polecamy regularny serwis komputera, wystarczy raz na rok. W końcu nie chcemy doprowadzić do tego, aby uszkodzić rdzeń procesora czy płytę główną, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć higieny wnętrza naszego laptopa.

Uszkodzenie dysku

Obecnie coraz częściej na rynku pojawiają się laptopy wyposażone w dyski SSD. Jednak nadal bardzo często możemy spotkać się z dyskami mechanicznymi HDD, które są skomplikowane i bardzo czułe na wstrząsy. Narażony na wstrząsy oraz drgania jest w momencie pracy, podczas obracania się. Dlatego nie powinno się przenosić laptopa, gdy jest uruchomiony. Wówczas wstrząsy są nieuniknione i wiąże się z tym możliwość uszkodzenia naszego dysku twardego co może doprowadzić do utraty danych. Na szczęście dane utracone w wyniku takich uszkodzeń można odzyskać. Niestety, będzie to się wiązać z dosyć znaczną opłatą w serwisie komputerowym. Dlatego warto dbać o swój sprzęt i unikać narażenia na niepotrzebne uszkodzenia.

Uszkodzenie gniazda ładowania

Bardzo często, chęć szybkiego skorzystania z naszego komputera niestety wiąże się z nieodpowiednim sposobem używania gniazda ładowania. Niedbałość oraz pośpiech mogą powodować przerywanie ładowania baterii, wpadanie gniazda do środka obudowy lub nawet wyłączenie się podczas poruszenia kablem. Objawem uszkodzenia gniazda może być przegrzewanie się bądź nawet zapach spalenizny w trakcie pracy. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do serwisu komputerów. Gniazda najczęściej są wlutowane w płytę główną, nie warto zatem zabierać się do takiej naprawy samemu, łatwo o uszkodzenie płyty głównej. Aby usunąć usterkę, należy wyjąć płytę główną, usunąć uszkodzone gniazdo oraz wlutować nowe. Polecamy zlecić taką naprawę specjaliście.

Zalanie

Zdecydowana większość z nas lubi rozpocząć pracę przy laptopie od kawy lub innego ulubionego napoju. Chwila nieuwagi może narazić nas na zalanie komputera. Zalecamy stawiać kubek z napojem możliwie jak najdalej od sprzętu oraz umieszczenie go powyżej poziomu na którym znajduje się nasz kubek z piciem. Możemy użyć do tego specjalnej podkładki pod laptopa. Jednak czasami mimo naszych starań, z różnych przyczyn, które czasami nie są zależne od nas może dojść do zalania urządzenia. Zalecamy, aby jak najszybciej odłączyć komputer od prądu i wyjąć baterię, aby nie doprowadzić do zwarcia. Otwartego laptopa należy postawić do góry nogami aby umożliwić wyciek płynu, który do zalania doprowadził. Nie warto sprawdzać, czy po prowizorycznym osuszeniu laptop będzie działał, może to nam przynieść jeszcze więcej szkód. Zalecamy jak najszybsze udanie się do serwisu komputerowego, który w odpowiedni sposób zajmie się naszym sprzętem. Specjalista otworzy, wyczyści oraz wysuszy zalane podzespoły, tylko wtedy można będzie ocenić, jakie uszkodzenia wyniknęły z naszej nieuwagi. W razie jakiejkolwiek usterki, zapraszamy do naszego serwisu komputerów w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *