Najnowsze trendy w branży IT

AKTUALNOŚCI
Cyberbezpieczeństwo

Trendy w branży IT są obecnie nadal bardzo mocno związane z powstawaniem i rozwojem nowoczesnych technologii. Niestety branża ta, jak i wiele innych jest również bardzo niepewna i mało stabilna. Oto 5 najbardziej prawdopodobnych trendów w IT, które mają szansę umocnić się na rynku lub rozwinąć.

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to jeden z tematów, który od dłuższego czasu przewija się w branży IT. Nacisk kładziony ze strony osób prywatnych i firm sprawia, że aspekt cybersecurity napędza cały czas proces planowania oraz tworzenia nowych, jak i rozwoju bieżących aplikacji i systemów. A to z kolei będzie napędzało rynek pracy w branży IT, czyli tworzenie nowych narzędzi i szkoleń w tym obszarze.


Sztuczna inteligencja

A teraz łapka w górę, kto z was jest zachwycony umiejętnościami Chatu GPT? Najbliższy czas to z pewnością kolejna perspektywa rozwoju sztucznej inteligencji i osiąganych przez nią możliwości. Tak jak miało to miejsce w 2022 roku, kiedy to doczekaliśmy się opublikowania modelu Chat GPT-4. Choć obecnie prezes OpenAI zdementował plotki o rozwoju ChatGPT 5. Przekazał również, że firma wstrzymuje rozwój sztucznej inteligencji na jakiś czas, co jednak nie oznacza, że inna firma nie rozpocznie prac nad sztuczną inteligencją.


Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa, znana również jako cloud computing jest opcją dostarczania usług obliczeniowych drogą internetową. Pozwala na uzyskanie dostępu do serwerów, magazynów, baz danych, analiz, sieci, czy też oprogramowania lub aplikacji. Rynek chmury obliczeniowej w Polsce osiągnął wartość 2,9 mld zł w 2022 r., co oznacza wzrost o blisko 28% r/r, a w 2023 r. Szacuje się, że kolejne lata będą obfitowały w wydatki przedsiębiorstw i instytucji w Polsce na chmurę obliczeniową.


Blockchain

Jest to metoda porządkowania i przechowywania danych w następujących po sobie blokach, które wspólnie tworzą jeden wirtualny łańcuch. Technologia ta umożliwia grupie wybranych uczestników dzielenie się danymi. Tym sposobem dane transakcyjne w chmurze z wielu źródeł można łatwo gromadzić, integrować i udostępniać. Najczęściej wykorzystywany jest w sektorze finansów i informatyki. Specjaliści uważają, że najbliższy czas będzie miał szczególne znaczenie dla rozwoju metody Blockchain.


Low-code

W ciągu najbliższego roku bardzo umocni swoją pozycję. Jest to technika programowania z wykorzystaniem małej ilości kodu, do którego nie jest wymagana zaawansowana wiedza z zakresu języków programowania. Na rynku usług informatycznych pojawia się coraz więcej ogłoszeń związanych z wykonaniem prostego programowania. Wiele osób przebranżawia się, wykorzystując do wykonywania swoich pierwszych prac właśnie metodę Low-code. Rozwój IT sprawi, że specjaliści będą zajmowali się kwestiami bliżej związanymi ze sztuczną inteligencją, a osoby nieposiadające dużego doświadczenia zajmą się wykonywaniem prostszych czynności, dzięki temu Low-code bardzo umocni swoją pozycję.

Oczywiście wraz z rozwojem powyższych trendów bardzo mocno będzie rozwijała się branża szkoleniowa i edukacyjna powiązana z tematyką IT. Wszystkie te technologie mają również bardzo mocny wpływ na pracę osób fizycznych i rozwój przedsiębiorstw, które coraz częściej sięgają po pomoc specjalistycznego oprogramowania.

Oceń