Czy warto przenieść swoje usługi do chmury? Korzyści i wyzwania związane z migracją usług do chmury, a także wyjaśnienie różnych modeli chmury.

AKTUALNOŚCI
usługi informatyczne

Usługi chmury cieszą się coraz większą popularnością na świecie i dotyczą coraz większej ilości branż. W związku z tym, że pracownicy firm oraz ich klienci są w dzisiejszych czasach coraz bardziej mobilni, możliwość dostępu do obszernych baz danych oraz wszelkich funkcji z dowolnego miejsca są nieocenione. Przyczynił się do tego bezsprzecznie postęp technologii, ale podążanie w obranym kierunku nabrało tempa, kiedy na świecie wybuchła pandemia koronawirusa, a wielu ludzi rozpoczęło pracę zdalną. Dziś trudno wyobrazić sobie, aby sytuacja miała wrócić do stanu sprzed 2020 roku, kiedy w dziedzinie gromadzenia danych królowały twarde dyski. Czy warto przenieść usługi do chmury, jakie modele chmury obecnie funkcjonują i co jeszcze powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Modele chmury

Usługi chmurowe używane do zarządzania zasobami IT można podzielić na wiele kategorii, ale najpowszechniej stosowany podział obejmuje trzy modele, a mianowicie IaaS, Paas oraz Saas. IaaS, czyli Infrastructure as a Service, to wirtualna infrastruktura IT, w której dostawca usług zarządza sprzętem w sensie fizycznym, natomiast użytkownicy mogą kontrolować aplikacje i systemy. Do popularnych przykładów w tej kategorii należą na przykład Google Compute Engine, Microsoft Azure czy Amazon Web Services. Rozwinięciem akronimu PaaS jest Platform as a Service, a model ten zapewnia użytkownikom środowisko do testowania, tworzenia oraz wdrażania oprogramowania. Funkcjonowanie całej infrastruktury jest w tym wypadku w gestii dostawcy usług, zaś użytkownicy mogą skupić się wyłącznie na kreowaniu aplikacji. Do popularnych przykładów w tej kategorii należą Heroku, Google App Engine czy IBM Cloud Foundry. Ostatnim modelem jest SaaS, czyli Software as a Service, który zdecydowanie należy do najpowszechniejszych. W tym wypadku dostawca usług zarządza infrastrukturą, oprogramowaniem oraz platformami, a klienci po zalogowaniu mogą korzystać z aplikacji za pośrednictwem przeglądarki internetowej. 

Jakie są korzyści związane z migracją usług do chmury i czy warto się na to zdecydować?

Największą zaletą korzystania z chmury jest fakt, że wszelkie dane i funkcje są dla użytkowników dostępne wszędzie, o ile tylko mają dostęp do Internetu. Narzędzie to umożliwia więc pracę niemal wszędzie na świecie i sprawia, że użytkownicy mogą dzielić się danymi ze swoimi współpracownikami, klientami czy kontrahentami. O ile fizyczne serwery mają ograniczoną ilość miejsca, w tym wypadku nie trzeba przejmować się pojemnością ani inwestować w nowy sprzęt. Nie bez znaczenia jest fakt, że usługi chmurowe cechują się dobrym stosunkiem ceny do jakości i pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ w każdym momencie korzystania z nich użytkownik płaci tylko za to, z czego rzeczywiście korzysta. Chmura daje ogromne możliwości w zakresie magazynowania danych i stanowi w tym zakresie najnowocześniejsze rozwiązanie, dlatego też coraz więcej firm się na nią decyduje.

Usługi chmurowe – jakie wyzwania stawiają przed użytkownikami?

Rozwiązanie w postaci przeniesienia usług do chmury nie mają zbyt wielu wad, a te nieliczne powinno się raczej nazywać wyzwaniami. Korzystanie z chmury wymaga stałego łącza internetowego, dlatego użytkownicy powinni wcześniej zainwestować w szybki i wysoko przepustowy Internet. Dzięki temu korzystanie z własnych zasobów zgromadzonych w chmurze będzie komfortowe i sprawne. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo danych wrażliwych czy też tajnych, które w skrajnych sytuacjach mogą trafić w niepowołane ręce. Usługi chmurowe powinny w związku z tym być wybierane na podstawie analiz i wyłącznie u dostawców, którzy cieszą się zaufaniem i uznaniem klientów. Przed wyborem odpowiedniego modelu użytkownicy powinni też dokładnie przeanalizować potrzeby biznesowe firmy, ponieważ wybrany model będzie bezpośrednio przekładał się na funkcjonowanie poszczególnych działów w organizacji.

Oceń