Jak chronić swoje konto bankowe przed cyber atakami?

AKTUALNOŚCI
bezpieczeństwo w sieci

Konta bankowe to obecnie jedno z najczęściej atakowanych miejsc w internecie. Pomimo wielu ostrzeżeń, wysyłania informacji czy próśb o zachowanie szczególnej ostrożności i uwagi klienci nadal bardzo często łamią podstawowe zasady bezpieczeństwa, ułatwiając tym samym przestępcom internetowym dostęp do swoich finansów.

Ostatnie miesiące to czas, kiedy ataki hakerskie na konta bankowe były bardzo wzmożone. Poniżej znajdziesz listę wskazówek, które pomogą Ci uchronić pieniądze przed atakami hakerów.

1. Ustawienie silnego hasła i korzystanie z dwustopniowego uwierzytelniania.

Hasło do bankowości internetowej powinno być długie, zawierać duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne, o ile pozwala na nie dana bankowość elektroniczna. Powinno być ono również unikalne, a więc niestosowane również na przykład w social mediach. Długie i unikalne hasła są bardzo trudne do złamania, dzięki czemu zyskujemy dodatkowy czas w razie próby ataku hakerskiego.

2. Ustalenie limitów w banku.

Limity można wygodnie zmieniać w aplikacji. Najbezpieczniejszą opcją jest ustawienie niskich limitów oraz zmienianie ich każdorazowo w sytuacjach, gdy potrzebujesz skorzystać z większej ilości gotówki. Jest to również sposób na utrudnienie kradzieży pieniędzy z konta, a z pewnością bardzo mocno wydłuży to czas wypłaty.

3. Powiadomienie o transakcjach.

Włączenie takiej opcji sprawi, że aplikacja każdorazowo będzie wysłała ci powiadomienie o dokonaniu transakcji.

4. Dokładnie czytaj komunikaty banku, SMS-y i maile.

Hakerzy bardzo umiejętnie podszywają się pod banki. Wysyłają wiadomości o treściach bardzo łudząco przypominających te z banku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lepiej skontaktować się z infolinią banku lub odwiedzić jego oddział niż stracić pieniądze.

5. Podejrzany telefon z banku

W ostatnim czasie w internecie, aż huczy od wiadomości odnośnie otrzymywania telefonów z banku w wyniku którego klienci stracili ogromne kwoty pieniędzy. Hakerzy dzwonili do klientów podając się za pracownika banku, a w trakcie rozmowy instalowali szkodliwe oprogramowanie lub wyłudzali dane logowania. Pamiętaj żaden pracownik banku nie poprosi cię o podanie loginu i hasła ani instalowanie aplikacji.

6. Loguj się do konta internetowego wyłącznie z bezpiecznych urządzeń.

To bardzo ważna kwestia. Nigdy nie proś znajomych o możliwość zalogowania się na ich urządzeniu do swojego konta. Nigdy nie wiesz, czy ich urządzenie jest wolne od wirusów i złośliwego oprogramowania.

7. Nie klikaj w podejrzane linki.

Dziwne wezwanie do zapłaty, odmieniony wygląd strony bankowej, zmiana adresu dostawy czy dopłata do rachunku za prąd te i inne sposoby stosują hakerzy, aby zachęcić klientów banku do kliknięcia link. Zanim zaczniesz wpisywać dane logowania sprawdź czy faktycznie znajdujesz się na stronie swojego banku.

8. Sprawdź, czy strona posiada certyfikat SSL.

Brak zielonej kłódki na stronie, czyli certyfikatu SSL oznacza, że na 100% znajdujesz się na fałszywej stronie na przykład banku.

9. Zainstaluj dobrej jakości antywirus.

Jeżeli nie wiesz jakie oprogramowanie wybrać lub jak dokonać jego instalacji z przyjemnością ci pomożemy.

Chwila nieuwagi wystarczy, aby paść ofiarą oszustów. Chcesz uniknąć ataku hakerów zastosuj się do powyższych wskazówek, a twoje pieniądze będą bezpieczne.

Oceń