Krótko mówiąc, Sztuczna Inteligencja wiąże się z tworzeniem procesów naśladujących ludzką inteligencję. Ma to na celu naśladowanie określonych czynności. Głównym założeniem Sztucznej Inteligencji (AI lub SI) jest nauka na błędach. Zamysłem jest poprawa własnych działań na podstawie wcześniejszych doświadczeń.
Do czego jest stosowana sztuczna inteligencja:
- Śledzenie nawyków użytkowników co pozwala dopasować dla nich konkretne produkty i usługi. Czyli krótko mówiąc statystyka.
- Analiza potężnych zbiorów danych i wyciąganie konkretnych wniosków na ich podstawie. Pomaga to w dalszym planowaniu działań.
- Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również w doskonale nam znanych chatbotach, które wykorzystywane są często do pierwszego kontaktu z klientem.
Cele SI są w zasadzie nieograniczone. Sztuczna inteligencja może wykonywać nawet milion razy więcej procesów i obliczeń niż ludzki mózg. Właśnie z tego powodu zastosowanie sztucznej inteligencji ma być na tyle szerokie, że będzie wykorzystywana niemal w każdej dziedzinie. Usługi informatyczne również staną się bardziej interesujące. Ma to pomóc w zwiększeniu zysków i osiąganiu coraz lepszych wyników. Jest to powodem stawiania jej na piedestale przez największe technologiczne spółki i rządy.
Zastosowanie sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja już zastępuje człowieka w różnego rodzaju aplikacjach, które wykonują złożone operacje takie jak np. komunikacja online z klientami czy gra w szachy. SI to obszerny temat jednak możemy wyróżnić różne rodzaje sztucznej inteligencji takie jak np. Deep-learning czyli Uczenie Głębokie bądź Machine-Learning co oznacza po prostu Uczenie Maszynowe. Zdarza się, że terminy te uznawane są za synonimy AI co jest oczywiście błędem. Chcąc przodować wśród twórców sztucznej inteligencji firmy wykładają naprawdę duże pieniądze na analityków danych. Prowadzą oni badania nad ważnymi zbiorami danych. Celem takiego działania jest wyodrębnienie odpowiednich informacji, które będą wartościowe w dalszych pracach. Takie osoby często posiadają szeroką wiedzę z wielu branż ponieważ wyodrębniane dane pochodzą z różnych dziedzin. Dlatego problemem jest pozyskanie takich analityków, popyt jest duży a takich ludzi zwyczajnie jest mało.
Zalety sztucznej inteligencji
Osiągnięcia światowych firm w ostatnim czasie jasno pokazują, że wiele z nich zawdzięcza właśnie sztucznej inteligencji. Można tu się posłużyć przykładem uczelni Icahn School Medicine w Mount Sinai, która wykorzystuje sztuczną inteligencję w diagnozach chorób u pacjentów podwyższonego ryzyka. Analiza historii chorób pomogła w przewidzeniu wielu przypadków już przed pojawieniem się pierwszych objaw. Zdumiewające prawda? Kolejnym przykładem mogą być dziennikarze Associated Press, którzy wspomagali się oprogramowaniem SI przy automatycznym pisaniu raportów finansowych firm. Sztuczna inteligencja pozwoliła na zwiększenie efektywności ponad dwunastokrotnie co jest świetnym wynikiem.
Rozwój sztucznej inteligencji związany jest z:
- Ogólnym dostępem do szeregu narzędzi. Praca nad AI to praca nad algorytmem. Opieranie się na analizie danych jest podstawą do osiągnięcia algorytmu, który będzie w stanie naśladować zachowania człowieka.
- Postępem technologicznym w mocach obliczeniowych. Na przykład możemy tu wziąć dostęp do chmury. Jeszcze kilka lat temu dostęp nie wyglądał zbyt atrakcyjnie dla przedsiębiorców, głównie z uwagi na wysokie koszty. Dziś moc obliczeniowa w chmurze stała się dostępna niemal dla każdego, dlatego firmy korzystają z niej co ma na celu realizację celów związanych ze Sztuczną Inteligencją.
- Przewagą konkurencyjną, która jest coraz częściej dostrzegana przez firmy. Wynika to z osiągania korzyści biznesowych wykorzystując do tego sztuczną inteligencję. AI może prowadzić do optymalizacji kosztów, przyspieszenia procesów związanych z rozwojem firmy czy też minimalizacją ryzyka.
Korzyści jak widać są nieograniczone, ograniczony jest dostęp do nich. Mimo, iż niektóre elementy tej technologii są już ogólnodostępne nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Stosunkowo mała liczba firm zdecydowała się na wdrożenie sztucznej inteligencji na wielką skalę co ma oczywiście swoje powody. Jednym z nich są koszty, które są barierą dla większości przedsiębiorstw. Dlatego procesy przechowywane są w chmurach. Kolejną barierą jest wiedza, bez której nie ma możliwości obsługi procesów w chmurze. Wymaga to wiedzy specjalistycznej na którą jest wysoki popyt.
Sztuczna inteligencja zastosowanie
Na rynku są już dostępni dostawcy gotowych narzędzi i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Udostępniają gotowe systemy, które pomagają zautomatyzować niektóre procesy lub zoptymalizować czas wykorzystywany na prace z nimi związane. Jako przykład można przytoczyć autonomiczne bazy danych, które posiadają zdolność autonaprawy dzięki technologii uczenia maszynowego. Istnieją również algorytmy potrafiące rozpoznawać i analizować tekst oraz obrazy. Sztuczna inteligencja pozwala przyspieszyć czas wprowadzenia na rynek danego pomysłu. Pozwoli to zwiększać wydajność, obniżyć koszty oraz poprawić relacje z klientami.