Usługi informatyczne dla Twojej firmy

Usługi informatyczne obsługa informatyczna It Warszawa, usługi informatyczne

Nadal możemy się spotkać ze stereotypowym przekonaniem, że informatyk to osoba zajmująca się serwisem komputerów czy naprawą serwerów. Jest to oczywiście błędne myślenie. Usługi informatyczne to bardzo rozległy temat. Generalnie związane one są z oprogramowaniem, sprzętem komputerowym i przetwarzaniem danych. Do usług informatycznych zaliczamy również konsultacje oraz wdrożenia związane z oprogramowaniem oraz sprzętem. Dla osób niezwiązanych z tematem ten artykuł powinien być rozjaśnieniem pojęcia usług informatycznych. Przedsiębiorcy, którzy mieli styczność z wyżej wymienionym pojęciem oraz mają świadomość co dokładnie się pod nim kryje będą mogli usystematyzować swoją wiedzę.

Usługi informatyczne – co należy wiedzieć na ten temat?

Usługi informatyczne to niezwykle rozległe pojęcie, które z czasem poszerza swoje znaczenie. Zwłaszcza w czasach, których przyszło nam dożyć. Ciągły rozwój technologiczny sprawia, że nie możemy wyobrazić sobie życia bez komputerów oraz internetu a przedsiębiorstwa nie są w stanie zaistnieć bez odpowiednich usług IT. W przypadku każdej firmy niezbędne jest prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury informatycznej. Składa się na to między innymi odpowiedni dobór sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, poprawna konfiguracja oraz wdrożenie indywidualnych rozwiązań, które będą pomagały w rozwoju i osiąganiu celów biznesowych. Musimy pamiętać o tym, że to tylko elektronika, która ma prawo się zepsuć. W przypadku awarii należy jak najszybciej znaleźć specjalistę, który pomoże przywrócić sprzęt do życia oraz odzyskać dane. Odpowiednia reakcja ze strony firmy, która świadczy usługi informatyczne jest bardzo ważna. Przedsiębiorca nie może pozwolić sobie na stratę cennych danych.

Oczywiście usługi informatyczne to także wiele innych aspektów. Każda firma potrzebuje pomocy osoby, która będzie odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie sieci oraz komputerów oraz wszystko co związane z danymi. Nie jest konieczne zatrudnianie informatyka na etat. Można nawiązać współpracę z firmą zewnętrzną, która w ramach outsourcingu wykona wybrane przez nas usługi informatyczne. Rozwiązanie to ma swoje plusy. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze oraz cieszyć się z profesjonalnych usług związanych z zasobami komputerowymi.

Kolejnym przykładem mogą być firmy, które specjalizują się w tworzeniu stron internetowych. W ramach swoich usług informatycznych, możliwe jest także ich prowadzenie oraz pozycjonowanie. Wśród pracowników branży IT krąży powiedzenie, że jeżeli firma nie istnieje w sieci, to tak jakby nie istniała wcale. Jest w tym oczywiście dużo prawdy. Dzisiejszy świat opiera się na internecie, potencjalni klienci w pierwszej kolejności szukają informacji w sieci. Nie bez powodu mówi się, że strony internetowe to wizytówki firmy, myśląc o poważnym biznesie musimy zadbać, aby nasza witryna była widoczna w sieci oraz swoim wyglądem i funkcjonalnościami przyciągała klientów.

Nasza oferta usług informatycznych

Najłatwiej zrozumieć pojęcie usług informatycznych na konkretnych przykładach. Ciężko było by wymienić wszystkie, dlatego posłużymy się tymi najbardziej znanymi.

 • Kontrola bezpieczeństwa danych
 • Konfiguracja sieci bezprzewodowych
 • Administracja serwerami Windows i Linux
 • Projektowanie oraz tworzenie stron internetowych
 • Serwis komputerów i laptopów
 • Wdrażanie nowych technologii w firmie
 • Odzyskiwanie danych oraz tworzenie kopii zapasowych
 • Wdrożenia RODO, ochrona danych osobowych
 • Modernizacja sprzętu komputerowego
 • Projektowanie i programowanie systemów
 • Tworzenie aplikacji intranetowych oraz mobilnych
 • Tworzenie i wdrażanie skryptów do automatyzacji pracy
 • Monitoring i aktualizacje zapory sieciowej
 • Helpdesk oraz wsparcie dla użytkowników
 • Monitorowanie pracy serwerów
 • Usuwanie wirusów i szkodliwego oprogramowania

To tylko przykłady usług, których nie sposób wymienić wszystkich. Mogą one mieć różny charakter, czasami dane usługi informatyczne mogą być wykonywane jednorazowo, innym razem można mówić o cyklicznych działaniach. W naszym przypadku, każdego klienta traktujemy indywidualnie, staramy się dopasować najlepsze rozwiązania do jego potrzeb. Outsourcing IT jest bardzo elastyczny. Wszystko zależy od specyfikacji danej firmy oraz rozwiązań technologicznych, z których korzysta. Powyższe przykłady pokazują, że usługi informatyczne mogą mieć zróżnicowany charakter oraz dotyczyć różnych obszarów branży IT. Pierwszym krokiem dla przedsiębiorcy powinno być ustalenie, jakich konkretnie usług IT potrzebuje jego firma. Od tego będzie zależała decyzja czy warto zatrudnić informatyka na etat czy jednak skorzystać z usług zewnętrznej firmy. 

Usługi IT w ramach outsourcingu czy informatyk na etat?

Pojęcie outsourcing IT związane jest ze zlecaniem konkretnych usług wybranej firmie zewnętrznej. Daje to możliwość korzystania z usług bez konieczności zatrudniania informatyka na etat. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarówno posiadać własnego specjalistę jak i korzystać z usług informatycznych firmy zewnętrznej. Tym bardziej, że dosyć ciężko znaleźć informatyka, który będzie dogłębnie znał każdy aspekt branży IT i będzie potrafił rozwiązać każdy problem. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że tacy specjaliści raczej nie istnieją. W przypadku outsourcingu tworzymy poniekąd przewagę, co w końcu co dwie głowy to nie jedna a firma zewnętrzna takich fachowców posiada znacznie więcej. Połącznie sił firmy outsourcingowej i własnego informatyka ma oczywiście swoje plusy. W ramach współpracy nie trzeba tłumaczyć wszystkiego po kolei, łatwiej współpracuje się z osobą posiadającą wiedzę na dany temat. Coraz częściej firmy decydują się tylko na outsourcing IT z jednego głównego powodu – jest to po prostu dużo tańsze rozwiązanie.

Koszty zewnętrznych usług informatycznych uwarunkowane są od kilku zmiennych. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość firmy i stosowane rozwiązania technologiczne. Ważna jest też ilość komputerów oraz stron internetowych, która jest używana do pracy na co dzień. Wycena zależna jest również od używanego oprogramowania, stanowisk pracy oraz administracji serwerów. Koszty są zmienne, dlatego dla każdego klienta przeprowadzamy indywidualną wycenę uwarunkowaną powyższymi zmiennymi. Dzięki temu klient płaci tylko za to, czego naprawdę potrzebuje. Zatem co będzie lepszym rozwiązaniem? Własny informatyk czy zewnętrzne usługi informatyczne? To zależy od wielu czynników, które wspomnieliśmy. W przypadku dużych przedsiębiorstw niemal konieczne będzie zatrudnienie specjalisty, który stale będzie nadzorował pracę i służył pomocą w każdej chwili. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się dla małych firm, wówczas warto korzystać z usług firmy zewnętrznej. Najgorsze co może zrobić przedsiębiorca, to pozostawić swoją firmę bez opieki informatycznej.

Zalety usług informatycznych

Korzystanie z usług informatycznych to przede wszystkim bezpieczeństwo dla firmy, utrata ważnych plików staje się niemal abstrakcją. Zalety usług IT można wymieniać długo, skupmy się zatem na tych najważniejszych.

 • Niskie koszty w porównaniu do zatrudniania specjalisty
 • Szeroki wybór i zakres usług informatycznych
 • Pełna odpowiedzialność za świadczone usługi informatyczne oraz branie odpowiedzialności za ewentualne błędy
 • Dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych
 • Elastyczna współpraca, zakres usług jest ustalana indywidualnie
 • Cały zespół specjalistów do dyspozycji, w przeciwieństwie do informatyka na etacie
 • Koncentracja na kluczowych aspektach biznesu i rozwoju przedsiębiorstwa
 • Możliwość stałego poszerzania usług informatycznych
 • Doświadczenie branżowe, wypracowane standardy i rozwiązania

Zalety obsługi informatycznej można by wymieniać bez końca, powyższe przykłady to tylko szczyt góry lodowej. Jest ich tak dużo, że każda firma jest w stanie wyselekcjonować odpowiednie plusy, które zaważą na rozpoczęciu współpracy z firmą zewnętrzną.

Kiedy warto korzystać z usług IT?

Na pytanie kiedy skorzystać z usług jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. W przypadku awarii nie warto czekać, zwlekanie z wizytą specjalisty może nam przysporzyć wiele problemów. Zwłaszcza jeżeli chodzi o ważne biznesowe dane, których nie można utracić. Niektóre usługi informatyczne będą nam potrzebne już na początku rozwoju biznesu, innych będziemy potrzebować w późniejszym czasie. Usługi informatyczne takie jak np. tworzenie stron internetowych będą nam potrzebne już starcie.

Kiedy skorzystać z usług informatycznych?

 • Kiedy pojawia się potrzeba zakupu nowego sprzętu, oprogramowania bądź rozwoju infrastruktury
 • Kiedy w planach jest poszerzenie oferty firmy oraz rozwój poszczególnych działów
 • Kiedy w firmie powstają nowe stanowiska pracy, które należy uzupełnić o sprzęt oraz oprogramowanie
 • Kiedy powstaje nowe prawo, które wymaga zmian, tak jak na przykład wdrożenie RODO
 • Kiedy przedsiębiorca chce zabezpieczyć swój biznes oraz poprawić bezpieczeństwo
 • Kiedy w planach firmy pojawia się optymalizacja oraz automatyzacja danych procesów

To tylko wybrane przykłady, z usług informatycznych warto korzystać, gdy zaistnieje taka potrzeba. Nie ma prostszego wytłumaczenia, nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z danym problemem. W przypadku usterki czy awarii często pogłębiamy problem próbując samodzielnie się z nim uporać. Odpowiednie wsparcie specjalistów pomoże nie tylko zwalczyć problem, ale również unikać go w przyszłości.

Wybór firmy informatycznej

Na rynku nie brakuje firm, które zajmują się świadczeniem usług informatycznych. Wśród nich możemy znaleźć te godne polecenia a także takie, których lepiej unikać. Jak w każdej branży. Tak więc wybór tej odpowiedniej firmy może być wyzwaniem. W przypadku outsourcingu IT nie oznacza jednak, że zły wybór będzie dla nas porażką. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nikt nas nie zmusi do związania się tylko z jedną firmą. W przypadku niezadowolenia ze świadczonych usług możemy pozwolić sobie na zmiany. W naszym artykule zaprezentowaliśmy jak wybrać obsługę informatyczną. Firma zewnętrzna świadcząca usługi informatyczne staje się naszym partnerem biznesowym, odpowiedni wybór jest pierwszym krokiem do sukcesu. Odpowiedni reaserch pomoże nam odsiać firmy, które wolelibyśmy omijać oraz wybrać tą jedną, z którą nawiążemy współpracę. Właściwy wybór pozwoli nam przyspieszyć procesy biznesowe i zyskać przewagę nad konkurencją. Może również pozwolić na skalowanie biznesu oraz poprawić sprawność operacyjną. Czas włożony w poszukiwania odpowiedniej firmy na pewno się zwróci. 

opieka informatyczna

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy informatycznej

 • Doświadczenie – najpewniejszy miernik, firma istniejąca na rynku już od kilkunastu lat z pewnością szybciej poradzi sobie z danym problemem, który już niejednokrotnie przerabiali.
 • Wiedza – warto sprawdzić kompetencje fachowców z którymi chcemy rozpocząć współpracę, pomogą nam w tym zdobyte przez nich certyfikaty. W końcu zależy nam na jak najlepszej obsłudze informatycznej.
 • Zespół – decydując się na współpracę z daną firmą zewnętrzną nawiązujemy współpracę z ludźmi. Warto ich poznać, zanim zdecydujemy się na usługi przez nich świadczone. Przed ostateczną decyzją można umówić się na spotkanie bądź skorzystać z przykładowej, jednorazowej usługi.
 • Specjalizacja – pojęcie usług informatycznych jest na tyle szerokie, że nie każda firma jest w stanie sprawnie rozwiązać problemy z danego obszaru. Zapoznanie się z ofertą powinno ułatwić nam wybór.
 • Zaangażowanie – podejście do współpracy, rozmowy na dany temat czy też metoda rozwiązywania problemów może być pozytywnym impulsem w kwestii współpracy.
 • Organizacja pracy – szybki kontakt oraz odpowiedzi na zadane pytania mają wpływ na efektywność obsługi informatycznej. Pamiętajmy o tym, że niektóre awarie wymagają natychmiastowej reakcji. Odpowiednia organizacja pracy będzie pozytywnie wpływała na prawidłowe funkcjonowanie firmy.
 • Opinie – prosta wskazówka, która może nam posłużyć w wyborze firmy. Pozytywne opinie mogą nam pomóc w podjęciu decyzji, w dobie internetu nie trudno znaleźć wypowiedzi użytkowników na dany temat.
 • Ceny – dla wielu przedsiębiorców jest to kluczowa kwestia. Krąży wśród nich mylne przeświadczenie, które mówi, że im taniej tym lepiej. Oczywiście nie jest to prawdą, czasami lepiej jest zapłacić więcej i otrzymać usługi informatyczne na wysokim poziomie.

Przedstawione informacje na pewno rozjaśniły wielu osobom, na czym polegają usługi IT i czym są w praktyce. Wybór odpowiedniej firmy IT jest kluczowy dla rozwoju firmy. Outsourcing IT może okazać się strzałem w dziesiątkę. Z tego miejsca zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Na start możemy zaproponować spotkanie z naszym specjalistą w ramach pierwszego kontaktu. Z pewnością ułatwi to decyzję o podjęciu współpracy.

Oceń