Chmura obliczeniowa czyli przetwarzanie danych w chmurze

porady informatyczne
cloud computing

Kryzys wywołany pandemią zmusił wiele firm do przeprowadzenia radykalnych zmian wewnętrznych. Działania rozwojowe częściowo zostały wstrzymane a przedsiębiorcy często decydowali się na redukcję etatów. Efektem tego wszystkiego jest zwiększone zainteresowanie się chmurą obliczeniową. Pojęcie cloud computingu znane było już wcześniej. Przedsiębiorcy rozumieli doskonale zalety migracji danych do chmury. Coraz częściej korzystają z wielu chmur jednocześnie, zwiększając przy tym bezpieczeństwo danych. Jak się okazuje, zwiększenie wydajności oraz lepsza optymalizacja dzięki chmurze nie jest taka prosta i oczywista. W wielu przypadkach wymaga to bowiem zmiany podejścia, filozofii oraz strategii biznesowej.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa jest krótko mówiąc dostarczaniem usług obliczeniowych przez zewnętrznego dostawce. Udostępniana moc obliczeniowa jest dostępna w każdym dowolnym momencie i może być skalowana. Jest to doskonała alternatywa dla własnego centrum danych, obniża bowiem koszty inwestycyjne oraz oferuje szybsze innowacje i elastyczne zasoby. Krótko mówiąc, korzystanie z infrastruktury informatycznej staje się wydajniejsze. Korzystanie z chmury obliczeniowej niewątpliwie może mieć duży wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Nie jest to tylko chwilowy trend a przyszłościowe rozwiązanie w biznesie. Wiele firm nadal obawia się zastosowania takich rozwiązań w obawie uzależnienia się od usług IT. Technologia się rozwija a my z czasem stajemy się poniekąd jej niewolnikami. Wdrożenie cloud computingu wymaga zatem szczegółowej analizy, dokładnej oceny wad i zalet, które wiążą się z wprowadzeniem tej usługi do swojej firmy. Największym wyzwaniem może być dopasowanie usług do realnych możliwości i potrzeb danej firmy.

Migracja danych i procesów do chmury może wymusić zmiany w organizacji zespołu. Pojawiają się nowe obowiązki, zabezpieczenia i konieczność monitorowania. W przypadku braku informatyka w firmowej strukturze pojawia się konieczność skorzystania z zewnętrznych usług informatycznych. Jest to rozwiązanie, które w tym przypadku świetnie się sprawdzi. Chmura obliczeniowa jest środowiskiem współdzielonym, wymaga więcej uwagi na temat bezpieczeństwa. Odpowiednia reakcja oraz przydzielenie dostępów do systemów są zatem kluczowe. Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie się musiał z tym zmierzyć. Kluczowym aspektem będzie również zgranie ze sobą poszczególnych, dotychczasowych rozwiązań.

Jakie są zalety korzystania z chmury obliczeniowej?

  • Szybkość – większość zasobów chmury obliczeniowej jest udostępniana na żądanie oraz obsługiwana samodzielnie. Ma to ogromne znaczenie dla czasu obsługi, zwykle dostęp do chmury możemy uzyskać w zaledwie kilka minut kilka razy klikając myszką. Dzięki temu firmy nie muszą planować pojemności co zwiększa elastyczność.
  • Koszty – chmura obliczeniowa oznacza maksymalną redukcję kosztów. Nie trzeba inwestować dużych pieniędzy w sprzęt i oprogramowanie, które jest niezbędne do działania chmury a dodatkowo zajmuje dużo miejsca. Nie trzeba również zatrudniać specjalisty IT, który będzie odpowiedzialny za obsługę i monitoring.
  • Produktywność – obsługa lokalnych centrów danych jest czasochłonna i wymaga dużo pracy. Odpowiednia instalacja i konfiguracja sprzętu czy regularne aktualizacje pochłaniają wiele czasu. Wykorzystanie chmury obliczeniowej pozwala ten czas zaoszczędzić i skupić się na rozwijaniu korzyści biznesowych.
  • Skala globalna – elastyczne skalowanie to jedna z korzyści, które płyną ze stosowania chmury obliczeniowej. Wiąże się z tym pełna dowolność w stosowaniu mocy obliczeniowej, którą można pozyskiwać w wybranej ilości oraz z odpowiedniej lokalizacji geograficznej.
  • Niezawodność – chmura obliczeniowa pozwala na tworzenie kopii zapasowych oraz ułatwia ich odzyskanie po awarii systemu oraz zapewnia ciągłość ich działania.
  • Wydajność – największe usługi chmury obliczeniowej możemy spotkać w potężnej sieci centrów danych. Sprzęt jest regularnie wymieniany na szybki i niezawodny. Wiąże się to z minimalnymi opóźnieniami przesyłania danych oraz zapewnia kilka innych korzyści.
  • Zabezpieczenia – oferowane usługi chmury obliczeniowej są zazwyczaj bardzo dobrze zabezpieczone za pomocą odpowiednich technologii i rozwiązań. Minimalizuje to ryzyko zachwiania infrastruktury IT naszej firmy, pomaga chronić aplikacje oraz dane przed potencjalnymi atakami cyberprzestępców i innymi zagrożeniami.
chmura obliczeniowa

Typy usług w chmurze

Większość usług chmury obliczeniowej należy do jednej z kategorii: IaaS (infrastruktura jako usługa), PaaS (platforma jako usługa) lub SaaS (oprogramowanie jako usługa). Zależy to od pakietów dostarczanych klientom.

  1. IaaS – infrastruktura jako usługa (ang. Infrastructure as a Service). Najniższy poziom funkcjonalności. Do dyspozycji możemy mieć wskazaną wielkość przestrzeni na dysku, która może posłużyć do przechowywania zapasowych kopii danych. Inną opcją może być użycie dostarczonych przez usługodawcę wirtualnych maszyn, które będą dysponowały daną mocą obliczeniową, która będzie zależna od pamięci RAM, mocy procesora oraz przestrzeni na dysku obsługiwanym przez Windows Server.
  2. PaaS – platforma jako usługa (ang. Platform as a Service). Od usługi IaaS różni się między innymi dostępem do całego środowiska, np. programistycznego. Platforma może być zbudowana z wielu systemów operacyjnych i maszyn wirtualnych. Usługodawca jest odpowiedzialny za odpowiednie przygotowanie i konfiguracje systemów i maszyn wirtualnych zgodnie z oczekiwaniami klienta.
  3. SaaS – oprogramowanie jako usługa (ang. Software as a Service). Najpopularniejsza warstwa chmury obliczeniowej, występująca najczęściej. Polega na udostępnianiu funkcjonalności systemu (np. Windows Sharepoint) lub gotowych aplikacji wraz z interfejsem graficznym, które nie wymagają wewnętrznej ingerencji użytkownika.

Cloud computing umożliwia przeniesienie całego oprogramowania do sieci wirtualnej. Takie działanie pozwala nam odciążyć firmowe komputery. Korzystanie z biznesowych aplikacji i programów odbywa się wówczas przez internet. To samo tyczy się plików firmowych, dzięki chmurze nie tylko można w łatwy sposób je przesyłać ale pozwala to także na edycję plików w jednym czasie przez wielu pracowników. Cloud computing zmienia infrastrukturę IT w firmie, są to zdecydowanie zmiany na plus. Budowanie własnej sieci komputerowej wiąże się z koniecznością zakupu serwerów, mediów transmisyjnych, hostów, koncentratorów, routerów, modemów, oprogramowania oraz innych elementów. Dzięki chmurze oszczędzamy zarówno czas jak i pieniądze. Warto się nad tym rozwiązaniem zastanowić.  

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *