Jakie niebezpieczeństwa zagrażają nam w internecie?

Bezpieczeństwo IT

Internet to jeden z najlepszych wynalazków w dziejach ludzkości. Zapewnia nieograniczone źródła informacji, pozwala na łatwą komunikację z ludźmi z całego świata oraz zapewnia szereg rozrywek. Niestety, oprócz zalet pojawiają się wady. W sieci czeka na nas masa zagrożeń, wraz z rozwojem internetu wzrasta cyberprzestępczość. Coraz częściej zdarzają się wyłudzenia danych, znikają pieniądze z prywatnych kont bankowych, blokowane są dostępy do komputerów oraz wykradane są pliki. Na niebezpieczeństwo narażone są głównie osoby starsze oraz dzieci, które często uzyskują dostęp do nieodpowiednich treści. Trzeba mieć na uwadze, że ochrona danych osobowych to podstawa, poniższy tekst wyjaśni na czym polega.

10 niebezpieczeństw w internecie

Przedstawiamy najpopularniejsze zagrożenia występujące w sieci. Na większość narażony jest każdy z nas, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy biegłość w obsłudze komputera.

1. Złośliwe oprogramowanie

Cyberprzestępcy potrafią wyrządzić spore szkody wykorzystując malware, czyli złośliwe oprogramowanie. Składa się na to szereg różnego rodzaju wirusów:

  • Robaki komputerowe – oprogramowanie posiadające zdolność do rozpowszechniania się w błyskawicznym tempie. Zainfekowany komputer jest w efekcie błyskawicznie okradany z zasobów
  • Adware – tego typu wirusy nie wyrządzają wielkiej szkody, jednak są bardzo uciążliwe, skutecznie utrudniają korzystanie z komputera wyświetlając niechciane okna pop-up, paski narzędzi czy bannery reklamowe
  • Spyware – jak sama nazwa wskazuje jest to oprogramowanie szpiegujące, które śledzi aktywność użytkownika. Najpopularniejszym spyware jest keylogger, który przechwytuje naciśnięte klawisze lub wykonuje zrzuty ekranu.
  • Ransomware – może powodować blokadę dostępu do urządzenia, aby ją zdjąć użytkownik musi wykonać opłatę na podane konto

Hakerzy wykorzystują luki w systemie operacyjnym w celu zainfekowania komputera ofiary. Czasami zdarza się zarazić komputer nieświadomie, pobierając złośliwy plik lub klikając w niebezpieczny link. Złośliwe oprogramowanie często stwarza pozory legalnego, przydatnego programu, za którym w rzeczywistości kryje się trojan. Zdarza się, że malware jest instalowany razem ze szkodliwym kodem (rootkitem), przez co jego wykrycie przez programy antywirusowe jest praktycznie niemożliwe. Wielkim niebezpieczeństwem jest exploit, czyli program, którego hakerzy używają do całkowitego przejęcia kontroli nad komputerem. Przejmowane są uprawnienia administratora co prowadzi do usunięcia lub kradzieży plików.

2. SPAM

Niechciane wiadomości o charakterze reklamowym to kolejny rodzaj zagrożeń w sieci. Wysyłane są do wielu użytkowników w sposób masowy przy użyciu poczty oraz komunikatorów internetowych. Reklamy zawierają treści zachęcające do kliknięcia w link lub pobrania pliku.

3. Phishing

Phishing, czyli stosowane przez hakerów techniki dążące do odniesienia określonej czynności. Taki rodzaj wprowadzania użytkownika w błąd jest poważnym zagrożeniem dla ochrony danych. Hakerzy podszywają się pod znane instytucje lub osoby, np. bank, urząd skarbowy czy kuriera. Stosowane socjotechniki pozwalają na granie na emocjach ofiar, wywołują presję czasu oraz strach. Akcje phishingowe mają na celu wyłudzenie poufnych danych lub dostępu do konta bankowego.

4. Łamanie prostych haseł

Proste oraz powszechnie znane hasła, takie jak prosty ciąg liter bądź cyfr są łakomym kąskiem dla hakerów, którzy są w stanie w bardzo prosty sposób przejąć dostęp do poczty, profili społecznościowych lub w najgorszym przypadku haseł do banków.

5. Nieodpowiednie treści dla nieletnich

Dzieci są szczególnie narażonym targetem na internetowe zagrożenia. Mogą natrafić na nieodpowiednie treści, które promują nielegalne działania, przemoc oraz pornografię.

6. Fałszywa tożsamość

W internecie natknąć możemy się na przestępców przyjmujących fałszywą tożsamość. Mogą być to na przykład osoby, które podszywają się pod znane osoby lub zmieniają płeć na potrzeby oszustw. Często możemy spotkać ich na czatach i portalach społecznościowych. Działają w ten sposób w celu osiągnięcia swoich zamierzonych korzyści, takich jak oszustwa matrymonialne czy wyłudzenie pieniędzy.

7. Fejk newsy i internetowy hejt

Internet to doskonałe miejsce dla użytkowników, którzy nie potrafią wygłosić swojej opinii w realnym świecie. Posiadając poczucie anonimowości często zamieszczają opinie przesiąknięte nienawiścią, pełne agresji, ostrej krytyki, wulgaryzmów oraz zawierające obraźliwe uwagi. Hejterzy najczęściej zamieszczają dyskryminacyjne komentarze na tle rasowym, religijnym czy też odmiennej orientacji seksualnej. 

8. Siecioholizm

Uzależnienie od internetu to kolejne spore zagrożenie. Coraz częściej spotyka się osoby, które mają wewnętrzną potrzebę ciągłego przebywania w sieci. Osoba taka często nie kontroluje czasu, zaniedbuje obowiązki szkolne, domowe czy zawodowe a także staje się aspołeczna. Dysfunkcyjne korzystanie z internetu prowadzi do wielu problemów oraz ogranicza kontakty w świecie realnym.

9. Publiczne umieszczanie prywatnych wiadomości, zdjęć i nagrań

Nierozważne korzystanie z internetu może doprowadzić do utraty dobrego wizerunku. Upublicznianie swoich zdjęć i wiadomości wiąże się z ryzykiem trafienia ich w niepowołane ręce. Często takie pliki są przekazywane dalej bez zgody właściciela.

10. Fałszywe sklepy internetowe

Coraz większa ilość użytkowników korzysta z serwisów aukcyjnych oraz robi zakupy w sklepach online. Dzieje się to z prostej przyczyny, pozwala to zaoszczędzić nasz cenny czas. Niestety korzystając z niesprawdzonych sklepów narażamy się na możliwość trafienia na oszustów. W sieci możemy znaleźć coraz więcej fałszywych sklepów, które zawierają fałszywe oferty. Klienci wprowadzani w błąd to wykonaniu opłaty nie otrzymują zamówionego towaru.

Jak uchronić się przed niebezpieczeństwami w internecie?

Warto przedstawić sposoby, które pomogą zapobiegać niebezpieczeństwom. Należy przede wszystkim:

  • Wykonywać regularnie aktualizacje – zarówno przeglądarki, systemu operacyjnego, programu antywirusowego i innych aplikacji
  • Korzystać z programu antywirusowego – uchroni nas w wielu przypadkach przed potencjalnymi zagrożeniami, należy jednak pamiętać o ochronie w czasie rzeczywistym
  • Tworzyć trudne hasła – zmniejszy to ryzyko przechwycenia ich przez hakerów
  • Pobierać pliki tylko ze znanych źródeł – legalne i uznane serwisy nie pozwolą na narażanie swoich użytkowników
  • Zachować czujność – jak wiadomo najsłabszym ogniwem każdego systemu jest człowiek, który popełnia błędy, warto więc zastanowić się dwa razy zanim klikniemy w podejrzany link lub pobierzemy plik

To tylko kilka podstawowych zasad przestrzegania bezpieczeństwa. Każdy użytkownik sieci powinien mieć świadomość, że ochrona danych osobowych to podstawa.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *